Меѓународна групна изложба и јавна програма “НА ЧИЈА СТРАНА СИ?”

33

Отворањето на изложбата е закажано за 24 ноември во 20 часот во Фоајето на Македонска опера и балет. Изложбата ќе биде отворена до 16 декември, секој ден од 10-18 часот.

Учесници во изложбата:

Дан Акостиоаеј | Архивски материјали од Неврзаното движење | Ѓорѓе Балмазовиќ |Ѓуверовиќ (таа/ неа) |Емилија Епштајн, АнаКнежевиќ, Музеј на африканска уметност, Белград | Јован Ивановски, Ана Ивановска Дескова, Владимир Десков | Синиша Илиќ | „Картографија на меѓународнитесоработки во културата на СФР Југославија со земјите во развој“ (Теја Мерхар) | КУРС | Лабораторија на неврзаната уметничка колекција (Марина Челебиќ, Анита Чулафиќ, Нада Баковиќ и Наталија Вујошевиќ), Подгорица | Борко Лазески | Музеј на солидарноста Салвадор Аљенде, Сантиаго| Даринка Поп Митиќ | Дубравка Секулиќ | Ивана Сиџимовска | Хјун Сук Сео | Светска галерија на карикатури, Скопје | Мила Турајлиќ
Кураторки: Бојана Пишкури Ивана Васева

Дизајн на изложбата: Ивана Васева, Филип Јовановскиво соработка со Димитар Милев, Тамара Џерков, Сандра Николовска

Јавната програма ќе се реализира на 25 ноември, со почеток во 12 часот во СКЦ Центар – Јадро. Повеќе детали ќе бидат објавени наскоро.

Учесници во јавната програма:

Даниела Бергер Прадо | Ник Аикенс | Грејс Самбох | Љубица Спасковска | Лина Ѓуверовиќ| Лабораторија на неврзаната уметничка колекција (Марина Челебиќ, Анита Чулафиќ, Нада Баковиќ и Наталија Вујошевиќ), Подгорица | Ѓорѓе Балмазовиќ | Синиша Илиќ | Јован Ивановски, Ана Ивановска Дескова, Владимир Десков | Емилија Епштајн,Ана Кнежевиќ | КУРС | Даринка Поп Митиќ | Ивана Сиџимовска | Светска галерија на карикатура, Скопје | Бојана Пишкур | Ивана Васева

Организатори: Факултет за работи што не се учат – ФРУ, Скопје, како дел од 17. АКТОФестивал за современи уметности
Партнери: Модерна галерија, Љубљана, Центар за современа уметност на Црна Гора, Подгорица
Поддржано од Министерство за култура на Република Северна Македонија (како дел од 17. AKTOФестивал за современи уметности), Европски проект ISLOKIN ко-финансиран од ЕУ
Изложбата во Национална опера и балет ќе биде отворена од 10-18 часот
Соработници на изложбата: Денис Сарагиновски, Ненад Тонкин, Борис Василески, Мартина Петреска
Графички дизајн: Кома дизајн студио, користени се оригинални илустрации и фоткографии на насловната страна на Ѓорѓе Симиќ за книгата „Колонии некогаш и сега“ од Вера Николова, издадена од РАД, Белград, 1954 година.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.