Во Мала станица – Изложба “Остен Биенале на цртеж-Скопје 2020 “

541

Од  18 февруари  па се до 18 март во Мултимедијалниот центар „Мала станица“ е отворена изложбата „Остен Биенале на цртеж – Скопје 2020 – наградени уметници и финалисти“.

На Биеналето учествуваа 260 уметници од 44 земји со 819 дела, а селекторот Емил Алексиев избра 135 уметници и од нив 75 беа избрани за финалисти.

За наградите одлучуваше меѓународно жири во состав: Катрин Бекер од Германија, Ларс Курулф Милер од Данска и Жолт Петрани од Унгарија.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.