18 август 1955 – Објавен контраверзниот роман „Лолита„

1647

Влади́мир Влади́мирович Набо́ков – објавувал дела и под псевдонимот Сирин; 10 април 1899,Санкт Петесбург) — руски и американски писател,поет,преведувачч, книжевен публицист и ентимолог.

Меѓутоа, светската слава ја стекнал дури во 1955 со објавувањето на романот ,,Лолита‘‘. За популарноста на романот со тема за опседнатоста на еден средовечен маж со 12 годишно девојче придонел и филмот во режија на славниот режисер Стенли Кјубрик. Новата верзија, како своевиден вовед во 100-годишнината од раѓањето на авторот, ја остварил во  1997 година режиерот Адријан Лине. Популарноста на главниот лик била таква, што самиот поим Лолита, девојче на прагот на созревањето во жена, станал дел од секојдневниот говор.

 

Набоков бил космополитски руски емигрант кој со извонредното познавање на неколку јазици, ерудицијата и контроверзната проза станал еден од најпознатите и најценети книжевници на 20 век.

 

 

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.