18 јануари 1778- Англискиот морепловец Џемс Кук ги открил Хаваите

774

Џејмс Кук e англиски морепловец, откривач на источниот брег на Австралија, многу острови во Јужниот Тихи Океан  и прв кој ги обиколил бреговите на Алјаска.

Доаѓајќи до ранг на капетан на Кралската морнарица, тој направил три патувања до Тихиот океан, при што тој бил првиот Европеец кој се закотвил на источниот брег на Австралија, во Нова Каледонија , Јужните Сендвич Острови и Хаваи . Тој исто така бил и првиот морепловец кој го обиколил  Антарктикот  и изработил мапа на Њуфаунленд и Нов Зеланд.

Откако служел во британската трговска морнарица, тој се приклучил на Британската кралска морнарица  во 1755 година за време на седумгодишната војна. Во тек на опсадата на Квибек , тој се посветил на мапирање на устието на реката Сент Лоренс , што му овозможило на генералот Џејмс Волф  да го изведе неговиот одлучувачки напад врз Арапските рамници. Младиот Џејмс Кук го привлекол вниманието на Кралското друштво во клучен момент во неговата лична кариера и насоката на британските експедиции во странство. Тој бил именуван за командант на ХМБ Ендевор за првата од неговите три експедиции во Пацификот во 1766 година. Следеле уште две експедиции, со што се утврдиле првите точни мапи на многу острови и брегови.

Кук умрел на Хаваи  во 1779 година за време на кавга со домородците, чија трета експедиција тргнала во потрага по Северозападниот приод.

Хаваите  се сојузна држава од САД . Тоа се група на острови  кои се наоѓаат во Тихиот Океан.Главен град е Хонолулу.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.