20 АПРИЛ -РОДЕНИ СЕ ПРОРОК МУХАМЕД, НАПОЛЕОН III И ХИТЛЕР

36

На 20 април 570 година е роден Мухамед, пророк и основач на Исламот.

Во 1808 година роден е големиот Француски император и цар Наполеон.

Во 1889 на истиот ден е роден германскиот канцелар, водачот на фашистите и злосторот на Втората светска војна, Адолф Хитлер.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.