20 октомври 1994-Гане Тодоровски како Амбасадор на Македонија во Руската федерација ги предаде акредитивите на претседателот Елцин

609

Амбасадорот на Република Македонија во Руската Федерација ,Гане Тодоровски на свечена церемонија во Кремљ ,му ги предаде акредитивите на претседателот Елцин. Тогаш Елцин изјави „ Не се раозчаравме што Ве признавме под името Македонија“.

Гане Тодоровски ( Скопје ,11 мај 1929- Скопје, 22 мај 2010—  македонски поет ,преведувач, професор, есеист, книжевен критичар, историчар и публицист. Тој бил првиот амбасадор на Република Македонија во Руската Федерација .

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.