21 април 1946-Во МНТ изведена прва куклена претстава „Силјан Штркот“

900

Во  Скопје е изведена првата премиера на Куклената секција при Македонскиот народен театар . Тоа била претставата „Силјан Штркот“, според истоимената народна приказна собрана од Марко Цепенков.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.