21 јануари 1899 – „Опел“ го произвел првиот автомобил.

78

Компанијата Опел е основана во 1862 година и на почетокот, нејзиниот основач Адам Опел правел машини за шиење во браварската работилница на неговиот татко во Риселсхајм, Германија. Набргу потоа почнал да продава велосипеди, а во 1886 година на пазарот го понудил првиот велосипед од марката „Велосипед“. Велосипедите од Риселсхајм брзо станаа популарни. Основачот, Адам Опел, починал во 1895 година, кога неговата компанија била европски лидер во производството на машини за шиење, со годишно производство од повеќе од 2.000 парчиња. До средината на 1920-тите, Opel стана познат како најголемиот светски производител на велосипеди. Во меѓувреме почнал да произведува мотоцикли.

Автомобилската традиција на Opel започна во 1899 година, со што компанијата стана вториот најстар производител на автомобили во Германија, веднаш по Daimler-Benz, и е сеуште престижна во светската автомобилска индустрија.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.