21 јули 356 п.н.е -Александар III Македонски го поразил Персиското царство

196

На 21 јули 356 п.н.е -Александар III Македонски го поразил големото Персиско царство и во своите походи стигнал до Индија.

Александар III Македонски или „Александар Велики“ (Пела ,20/21 јули 356 -Вавилон , 10/11 јуни 323 пр.н.е.-античко-македонски крал  од династијата Аргеали , син на Филип Македонски и Олимпија, ќерка на молоскиот владетел Неоптолем.Римјаните  му го дале прекарот Magnus, „Велик“.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.