23 ноември 1877-Роден е Никола Карев македонски револуционер

606

Никола Јанакиев Карев ( Крушево 23 ноември 1877 – с. Рајчани-Кочанско 27 април 1905) — македонски социјалист, учесник во македонското револуционерно движење, член и раководител на Македонската револуционерна организација  и раководител („претседател“) на Крушевската Република (1-12 август 1903).

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.