27.мај – Ден кога е родена Исидора Данкан и основан Сант Петесбург

1539

27 мај е 147-иот ден во годината според Грегоријанскиот календар  (148-и во во престапна година ). Остануваат 218 денови до крајот на годината.

Од настаните што се случиле на овој ден издвојуваме дека во 1703-Рускиот цар Петар Велики, на утоката на реката Нева во Балтикот, основал град, кој според него е наречен Сант Петесбург  (до 1914 г.), Петроград (до 1924г.), Ленинград (до 1992 г.), а потоа повторно Сант Петесбург. Од 1712 до 1918 година градот бил престолнина на Царска Русија.

Во 1887 е родена Исидора Данкан , амаериканска балерина (англиски: Isadora Duncan; 26 мај 1877 – 14 септември 1927) . Исидора била американска танчарка. Родена како Ангела Изадора Данкан во Сан Франциско, Калифорнија  Многумина ја сметале за мајка на модерниот танц. Иако популарна само во Њујорк, САД а подоцна во нејзиниот живот настапувала и низ Европа.

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.