29 ноември 1958- Телевизијата преку РАИ УНО влегла во домовите во Македонија

523

На 29 ноември 1958 година,три години пр ед Телевизија Скопје да го пушти својот телевизиски сигнал, Скопје и други градови на Западна Македонија, добиле добар прием од италијанската телевизија, РАИ УНО која веќе била во полн ек.

Вистинско освежување на народот ,кој како во кино сали со собиралекај оние што имале тв приемник дома. Незаборавни с еза тие луѓе првитеспортски натпревари, првите музички програми, Сан Ремо, филмската италијанска индустрија. Подоцна сигнал се добивал од РТБ Радио Телевизија Белград и три години потоа на 28 декември првиот сигнал за ТВ вести од Студиото на ТВ Скопје.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.