3.ноември 1951 – Формиран е Отсекот за правни науки на Правно-економскиот факултет во Скопје

196

На 3. ноември 1951 година со посебна уредба на Владата на Народна Република Македонија е формиран Отсекот за правни науки при Правно-економскиот факултет во Скопје .

Пет години подоцна на  1 јули 1956 година, Отсекот за правни науки се одвоил како посебна високообразовна институција, Правен факултет “Јустинијан први“ при Универзитетот “Кирил и Методиј“.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.