30 март 1867-Како Аљаска стана територија на Америка

1603

Потпишан е Договор меѓу САД и царска Русија со кој САД ја откупиле Алјаска за 7,2 милиони долари a од 1959 година е една од сојузните држави. Главен град на Аљаска е Џуно кој е пристапен само по вода или воздух, т.е. нема копнен пат до него.

Алјаска преставува најголема држава во САД  зафаќа површина од 1.717.855 km², и на тој простор живее население од 663.661 жители. Нејзината територија е составена најмногу од планини, на кои има активни вулкани и многу ледници. Во Алјаска се наоѓа највисокиот врв во Северна Америка -Макинли висок 6.149 м. Кликамат  на Алјаска е супорална , а во делови на приморјето застапена е и умерено-континентална клима. Најголема река во Алјаска е ЈУкон , таа има и многу езера. Од рудното богатство во Алјаска најмногу е застапено: златото,среброто,бакарот,платината,оловото,ураниум и други.

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.