8 август 1966- Битлси го издаваат својот албум “Револвер“

978

Битлсите ( The Beatles) беа поп и рок група од Ливерпул,Англија , формирани во 1960. година. Примарно составени во текот на нивната кариера од Џон Ленон (ритам гитара, вокали),ПОл Мекартни (бас гитара, вокали), Џорџ Харисон (водечка гитара, вокали) и Ринго Стар (тапани, вокали), Битлсите се познати за водењето на музичката „британска инвазија“ во Соединетите Држави, во средината на 60-те години од 20-ти век. Иако нивниот музички стил зема корени од рокенролот на 50-те години, групата истражува голем број на Жанрови, од тин пен ели до психоделичен рок. Нивната облека, стиловите и ставовите ги направија тренд-сетери, додека нивнита социјална свесност влијаеше врз социјалните и културните револуции во 60-те. Откако бендот се распадна во 1970., сите четири члена продолжија со соло кариери.

Во 1966 година на 8 август го издадоа својот албум „Револвер“, кој е прогласен за трет најдобар албум на сите времиња во светот на музиката според мрежното место Rate Your Music.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.