9.февруари 1540- Во Рудај Филдс место во Англија, одржана првата современа трка со коњи во светот

366

Во местото Рудај Фејс , во близина на англискиот град Честер, на 9.февруари 1540 година,  се одржала првата современа трка со  коњи во светот.

Кoњските трки имаат долга и угледна историја и се практикувани во рамки на разните историски цивилизации одамна. Археологијата има записи во кои стои дека трката со коњи се случувала и во Стара Грција, Вавилон, Сирија и Еипет.Тие исто така го сочувуваат важниот дел меѓу митот и легендата, исто како натпревар меѓу богот Один и џинот Хрунгнира во нордиската митологија. Во подоцните времиња трките на чистокрвните коњи станале популарни меѓу аристократските и кралските семејства во британското општетсво, и го добиле насловот „Спорт на кралевите“.

Во Британија трките со коњи почнале од 16 век но се зацврстиле во 18 век. Кралот Charles II Stujart, кој бил страствен спортист и до 1750 година бил формиран Џокејски клун за контролирање на трката во Њумаркет,за поставување на правилата на игра, спречување на нечесноста и фер натпревар.

Епсон дерби започнал да се одржува во 1780 година.

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.