На денешен ден – Најстари пишани податоци

930

Во потрага по интересни настани што се случиле на овој ден -12 април

Најстарите забележани податоци врзани за денешниот 12 април се:

Настанот што се случил во 238 година п.н.е,  кога Гордиан II ја изгубил битката кај Картагена против Нормадијците лојални на Maksimius Trakasibilubien.

 

Најстариот запишан податок за значајни личности родени  на овој ден е Јапонскиот Император Еn“yu, од  (d. 991). Пред да застане на престолот неговото име било Морихира-шхинно. Тој бил петти син на Императорот Мараками, кој припаѓал на Империјата Анши од Фуџијара но Моросуке, брат на Императорот Риезеи.

Морихира -шино се дофатил до престолот откако неговиот брат по мајка не го подржал Фуџијара Кланот.

Император Еn“yu бил петтиот наследник на Империјата и оставил еден свој наследник -син.

Најстар запишан паметник за позната личност која починала на овој ден e Gnaeus Pompeus во 45 г.п.н.е. Gnaeus Pompeius бил постариот син на Gnaeus Pompeius Magnus, кој бил Римски генерал и политичар од 75 г.п.н.е. Познат е како Генералот Помпеа Големиот, кај Англичаните само како Великиот  и бил голем воен и политички лидер во доцното Римско Царство.

                                  Празници и настани 

-Денот на детето Боливија го слави токму на 12 април

-Важен е како датум во Христијанската религија а Православните го слават како датум на навестување на Велигден

 

-Била одржана комеморација за првиот човек во Вселената Јури Гагарин, и затоа е прогласен за Ден на космонаутите во Русија и Меѓународен ден Вселенските летала. Оваа ноќ е обележана како ноќ на Меѓународните Опсерваториуми.

Сигурно историјата памети и други важни настани и личности поврзани со овој ден, но ние ги издвоивме овие неколку.

Редакција на kulart.mk

 

 

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.