Почетна ЗАБАВА И МУЗИКА Кујна Топ 10 тајландски десертни рецепти за лето

Топ 10 тајландски десертни рецепти за лето

1180

Вкусот на рајот

Кул, егзотични рецепти кои можат лесно да се направат? Звучат и изгледаат добро, и тоа е – многу добро! Овие летни тајландски десерти дури и ќе ве натераат да се замислите во костим за капење, на некоја од плажите на Тајланд и нема да Ви попречат во вашиот изглед бидејќи содржат помалку калории и масти отколку повеќето наши вообичаени десерти од западен тип. Затоа, пробајте и уживајте во славниот вкус на летото!

1. Манго торта

Овој  рецепт за манго торта  е толку едноставен а тортата свежа, мека и вкусна, плус тоа е забавно да се направи. Во Тајланд вакви колачи се служат во сите големи хотели, каде што готвачите додаваат украсни гарнитури подготвени со свеж манго и кокос. Еве го поедноставувам процесот додека го чувам оригиналниот вкус. И што е тоа? Јас би го опишал како малку како јагода shortbread освен со егзотични вкус на манго.

2. Манго пудинг 

Мангос е во сезона во текот на летните месеци, и овој пудинг е одличен начин да ги користите. Неодамна го направив тоа за моите роднини од Азија, и им се допадна подобро од нивните омилени пудинг од манго, кои обично ги нарачуваат во ресторан. Она што го прави екстра добро е фактот дека е направено со кокосово млеко наместо да се мати  крем или редовно млеко. За разлика од млечните производи, кокосовото млеко носи и го подобрува вкусот на мангото, плус го доближува до усните богатството што го барате во пудинг.

3. Манго сладолед

” alt=”” aria-hidden=”true” />
Обидете се со овој фантастичен лесен рецепт за сладолед од манго, како во Тајланд! Текстурата на овој замрзнат десерт е на половина пат помеѓу сорбет и сладолед и полн со вкус на манго. Брзо и едноставно да се направи, бидејќи нема потреба од шпорет – дури ни производител на сладолед. Се што ви треба е мешалка или процесор за храна. Овозможува прекрасен десерт за да служи во секоја прилика .

4. Куп карамел на тајландски начин

” alt=”” aria-hidden=”true” />Тајландски стил Крем КарамелТајландска верзија на класичен крем десерт од карамела, може супер лесно да се направи, да се топи во устата вкусно и поздраво од традиционалната карамела! Овој рецепт бара кокосово млеко наместо крем (кокосовото млеко содржи  добри масти  кои всушност го намалуваат холестеролот), па ако сте нетолерантни за лактоза, ова е добар избор за десерт за вас. Исто така, го прави да биде елегантен десерт. Најдобро од сè направи за помалку од 10 минути!

5. Ладно кафе- спротивно на Старбакс!

” alt=”” aria-hidden=”true” />Ладно кафе
Ладен кафе, како што тоа го прават во Тајланд „служев овде во стакло за вино над мраз“ вели D.Schmidt

Овој ладен кафе е толку добар, достоен за десерт! Ако ви се допаѓа ладеното кафе, можете да го купите во вашата локална кафе продавница или купете  шишиња со различни брендови, обидете се сами . Оваа тајландска верзија на ладено кафе е едноставно небесно послужена со мраз во било кој  топол ден, или додадете некои од вашите омилени ликер за вкусно попладне / после вечера.

6. Превртена ананас торта

” alt=”” aria-hidden=”true” />Ананас наопаку торта со манго и карамел!
Превртена ананас торта со манго и карамел!

Замислете класичен ананас ставен во превртена  торта со делови од манго и Украсен со карамел сос!Прекрасно до небо! Забавно е да се направи, спектакуларен е за јадење. Оваа вкусна торта ги прави сите многу среќни. Исто така е едноставно – само 1 сад за торта и нема потреба од замрзнување. Оваа торта се служи во текот на летото, бидејќи има карактеристичен тропски призвук: вкусови од кокос, ананас и манго. „Карамелата е неочекуван бонус, издигнувајќи ја оваа торта со статус  “најдоброто”  во моето семејство. Знам дека и твоето семејство ќе мисли така“-вели D.Shmidt

7. Лесен Breezy  банана десерт

” alt=”” aria-hidden=”true” />Тајландски банана Lychee десертПодготвувањето на овој лесен десерт трае само неколку минути, но немојте да бидете измамени од неговата едноставност – вкусот е толку прекрасен сладок и егзотичен, што е се прекрасно и внимавајте може да предизвика зависност! Исто така се случува да биде неверојатно здраво. Одличен начин да ги искористите остатоците од бананите.

 

8. Тајландски тапиока пудинг

” alt=”” aria-hidden=”true” />Тапиока пудинг
Тапиока пудинг (прикажан овде со парчиња манго). D.Schmidt

Еве рецепт за десерт, кој е тропско-вкусно, лесен, без глутен и веган! Кога купувам тапиока, ми се допаѓа тапиоката “семе” која се наоѓа во пекарскиот прозорец на повеќето редовни супермаркети. Можете исто така да купите ” бисер тапиока “ во која било азиска продавница за храна. Тапиока доаѓа од фабриката за маниока и е корен зеленчук , а не жито (оттука нема глутен), со некои здрави масни киселини, така што можете да уживате во десертот.

9. Лесна тропска овошна салата 

” alt=”” aria-hidden=”true” />Тропски овошна салата (служеше тука во ананас)
Овој прекрасна рецепт за тајландски овошни салати е вистински вкус на рајот. Тропско овошје – или мешавина од тропско и локално овошје – се фрла заедно во сладка павлака и се става  овошна салата од кокос-вар, кој го подобрува, но никогаш не го преувеличува вкусниот вкус на плодот. Изберете своја сопствена комбинација на локално и егзотично овошје за ова полесно лекување на свежо овошје.

10. Мангостин Клафти 

” alt=”” aria-hidden=”true” />Мангостин Клафтути

Мангостан е прекрасно тајландско овошје кое сега е достапно во САД и Канада. Бидејќи содржи толку многу антиоксиданти, мангостен исто така нуди бројни здравствени придобивки. Ако не можете да го најдете, ливчињата од него прават совршена замена и се достапни конзервирани, како и свежи.

Подгответе било кој од овие рецепти и потврдено-ќе уживате!

Ви порачува Darlin Shmidt

metropolis-big