Резултати од конкурсот за Фестивалот  „Ех, таа серенада 2024″

35

Автори, композитори, текстописци и вљубеници во староградската музика. Со особено задоволство ги објавуваме резултатите од конкурсот за мелодии кои ќе бидат дел од фестивалот на староградска музика „ Ех, таа серенада“ 2024 . Наскоро ќе излеземе и со детални информации за изведувачите на селектираните композиции.

Второто издание на фестивалот ќе се оддржи на 11.07.2024 на Платото на Офицерскиот дом-КИЦ Битола. кои воедно се и организатори на овој фестивал, објави дирекцијата на фестивалот.

 

 

 

“ДОЈДИ КАЈ ШТО ЦУТАТ ЛИПИТЕ”

 

Бoби Поповски – автор на текст

Бoби Поповски – автор на музика

 

 

“ЈАС ОД МЕРАК БОЛЕДУВАМ”

 

Јонче Ангелевски – автор на текст

Мендо Ташкоски – автор на музика

 

 

 

“КАЖИ, КАЖИ, ШИРОК СОКАК”

 

Никола В. Ристевски – автор на текст

Михаил Мими Марковски – автор на музика

 

 

 

“ГОСПОЃА МАРИЈА”

 

Петар Георгиев Калица – автор на текст

Петар Георгиев Калица – автор на музика

 

 

“ДА МИ ПОТРАЕ ДЕНОТ”

 

Валентин Соклевски – автор на текст

Давор Неќак – автор на музика

 

 

“СТАРИОТ ТРУБАДУР”

 

Георги Барбаровски – автор на текст

Миле Барбаровски – автор на музика

 

 

“СЕРЕНАДА ЉУБОВНА”

 

Дејан Стоев – автор на текст

Дејан Стоев – автор на музика

 

 

“ЌЕ ТЕ КОЛНАТ СОЛЗИТЕ”

 

Сашко Савевски – автор на текст

Сашко Савевски – автор на музика

 

 

“ВО ДРУГ СОКАК ПО ДРУГА ЗАМИНА”

 

Снежана Крајчевска-Плушковска – автор на текст

Владимир Димовски – автор на музика

 

 

“КОГА СРЦЕТО ЦУТИ”

 

Валентин Соклевски – автор на текст

Николче Мицевски – автор на музика

 

 

“ПО ТЕБЕ ДОЈДОВ ВО БИТОЛА”

 

Борче Нечовски – автор на текст

Александар Јовевски – автор на музика

 

 

“ТРИ КУФЕРИ”

 

Велчо Петровски-Папал – автор на текст

Кирил Стојчевски – автор на музика

 

 

“ПЕСНАТА ЌЕ ОСТАНЕ”

 

Мишко Крстевски – автор на текст

Мишко Крстевски – автор на музика

 

 

“ПИШИ”

 

Владимир Бунчески – автор на текст

Владимир Бунчески – автор на музика

 

 

“НЕ БАРАЈ МЕ”

 

Раде Стаматов – автор на текст

Раде Стаматов – автор на музика

 

 

 

“ПЕСНА ЗА ЉУБОВТА”

 

Софија Кочевска – автор на текст

Слободан Димитровски – автор на музика

 

 

 

 

 

 

 

 

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.