Дино Имери одржа концерт во Битола

36

10 мај 2022

Синоќа, во чест на 9-ти Мај, во Културен и информативен центар Битола се одржа свечен пијано концерт на маестро Дино Имери, во Палатата на културата – Офицерски.
Беа отсвирени дела од повеќе славни композитори, Фридрих Шопен, Франц Лист, Александар Џамбазов, Дино Имери, Милан Завков, а се одржа и светска премиера на делото “Macedance” на Вања Николовски Ѓумар.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.