Ерменија ќе биде домаќин на 20. Детска Евровизија во 2022 година

342

Европската радиодифузна унија (ЕБУ) и ерменскиот радиодифузер AMPTV објавуваат дека 20. детски избор за песна на Евровизија ќе се одржи во Ерменија следната година.
Ова следи по сензационалната победа на Малена во Париз со песната “Ками Ками”. Малена победи на Детската Евровизија 2021 за Ерменија. Тоа е втора победа на Ерменија на овој натпревар и во 2022 година ќе биде домаќин на Јуниорска Евровизија по втор пат, откако AMPTV го организираше натпреварот во Ереван во 2011 година, по нивниот триумф во претходната година.

Мартин Остердал, извршен супервизор на детската Евровизија, рече: „Кулниот, елегантен, современ победник на Ерменија постави нови стандарди на натпреварот. Нивниот ентузијазам за настанот е голем и возбудени сме што AMPTV сака да биде домаќин на 20-тото издание на JESC следната година. Со нетрпение очекуваме да работиме со нив на планирање на посебно јубилејно издание на шоуто”.
Генералниот директор на ЕБУ Ноел Куран додаде: „Бевме одушевени што Ерменија победи на нивната вториот Јуниор Евросонг во Париз, и честитавме на Малена и на делегацијата на AMPTV за нивната прекрасна победа. Го поздравуваме ентузијазмот на нашиот член, Ерменија, да биде домаќин на 20. натпревар за песна на Детска Евровизија и очекуваме одлична соработка помеѓу EBU и AMPTV во текот на следните месеци”.
Ховханс Мовсисјан, извршен директор на Ерменската јавна телевизија рече: „Од првиот ден кога ја слушнавме” Ками, Ками”, “Qami Qami”, верувавме во победата на Малена и со нетрпение очекуваме да бидеме домаќини на овој голем настан. Ерменците се многу возбудени поради нашето враќање во евровизиското семејство и уште повозбудени што ќе бидат домаќини на овој спектакуларен настан следната година. Добредојдовте во Ерменија!”, рече тој.
Датумот и местото на одржување на Детската Евровизија 2022 година ќе бидат потврдени во наредните месеци.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.