ЕКСКЛУЗИВНО ОД МАЛМЕ: Почнува Шведска- завршува Австрија,Украина со песна за Мајка Тереза и Дева Марија

20

(Од Малме Валентина Ѓоргиевска Парго)

Домаќинот Шведска ќе ја отвори финалната вечер а ќе ја затвори Австрија утревечер 11 Мај во Малме Арената, од 21 часот.
Од првата полуфинална вечер (7 мај) се пласираа Хрватска, Србија, Словенија, Португалија, Украина, Литванија, Финска, Кипар, Ирска и Луксембург.
Од втората полуфиналната вечер (9 мај) ќе настапат Латвија, Австрија, Холандија, Норвешка, Израел, Грција, Естонија, Швајцарија, Грузија и Ерменија.
Гласањето во двете полуфинални вечери беше со телевоутинг, во финалето половина телевоутинг од земјите учеснички и половина од жири.

Украинското дуо пее песна за Мајка Тереза и Дева Марија

Teresa & Maria
Dzhere-dzhere-dzherelo
Probyva sobi shliakh
Shcho by shcho by ne bulo
Svit na yiyi plechakh

Mani-mani-manivtsi
Zvyvysti, skeliasti
Ale znai: v tvoyiy rutsi
Tvoye vlasne shchastia

Davai, mala, palai
I’m not holy, I’m alive

Z namy Mama Tereza i Diva Maria
Bosi, niby po lezu, ishly po zemli
With us mama Teresa, Diva Maria
All the Divas were born as human beings

Z namy Mama Tereza i Diva Maria
Bosi, niby po lezu, ishly po zemli
With us mama Teresa, Diva Maria
All the Divas were born as human beings

Navit shche zmalia my shukaly shliakh
Ta zhyttia – petlia, niby dlia tykh khto padaie
Na svoikh plechakh shche male divcha
Nese z boliu chan i vbacha, shcho to vada ye
Znovu ne taka, to nadto miaka
Odiah na kistkakh, holiaka chy to pid vinets
De tvoie dytia? Shcho tvoie zhyttia?
Ta roky zh letiat! I zatiam: skoro vzhe kinets
I khai khtos khoche aby my zlamalys
Khai buva v tobi zariadu
Ne po likot, a po palets
I khai khtos khova za posmishkoiu
Nenavyst i zazdrist
Koly ty puskayesh v sertse hniv
Dobra y liubovi zamist
Ale v nebi ye sviati
Yikh nohy bachyly tsyu zemlyu, znayesh
Tviy ternystyi shliakh
Same tomu ye ne daremno
I khai bude duzhe strashno y temno
I chasom ne lehko
Ta z toboyu zavzhdy budut
Z neba sliduvaty predky

Z namy Mama Tereza i Diva Maria
Bosi, niby po lezu, ishly po zemli
With us mama Teresa, Diva Maria
All the Divas were born as human beings

Z namy Mama Tereza i Diva Maria
Bosi, niby po lezu, yshly po zemli
With us mama Teresa, Diva Maria
All the Divas were born as humаn beingѕ

Патувањето е овозможено од ТА. Џина Брага Сиднеј и медицински центар “Холиомедика”- Скопје

Медиумска соработка: Симе Георгиевски- Радио Преспа и Скидроу Сиднеј, Живко Поповски Цветин- Здружение “Гороцвет”, Татјана Гогоска- портал за култура “КулАрт”

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.