Годишен концерт на ФМУ

49

Се ближи најважниот настан за ФМУ – роденденот на ФМУ, кој ќе се одржи на 6 декември во Македонска Филхармонија, од 20 часот.
Настан на кој ќе настапат:
Мешаниот хор при ФМУ “Драган Шуплевски”,
Симфонискиот оркестар на ФМУ,
Камерниот оркестар “Солисти на ФМУ”,
студенти од одделот за народни инструменти,
студенти од одделот за популарни жанрови,
проф.д-р Драган Даутовски,
проф.м-р Сашо Татарчевски,
проф.м-р Борјан Цанев,
вонр.проф.м-р Кирил Туфекчиевски,
проф.м-р Иван Иванов,
вонр.проф.д-р Андријана Јаневска,
доц.м-р Гордан Спасовски,
доц.м-р Зоран Костадиновски
и уште многу сегашни и идни ѕвездени имиња од македонската музичка сцена.
На програмата се: Д. Шуплевски, А. Перт, С.Прокофјев, А. Глазунов, А. Пјацола, Д. Даутовски, К. Костов.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.