Куларт кујна – Пита со праз

1144

Иако печењето во овие пеколни температури не е пријатно, сепак некоја квечерина може да подготвите лесна пита со праз (јајца и сирење) и да ги изненадите со вкусен доручек.

Потребни состојки

1/2 кг кори (дебели)

1-2 прачки праз

2 јајца

200 гр сирење

сол

квасец

Подготовка :

Додека стасува квасецот ставен со малку вода, шеќер, зејтин и сол, вие подгответе го сосот.

Исецкајте го празот и убаво испржете го, во него додајте изрендано сирење и на крај две јајца и сол.

Тргнете го да се олади. Подгответе ги корите. Секоја кора прскајте ја со смесата од квасецот и малку зејтин и ставајте од зајрето на ивицата и виткајте ја. Така една по една редете ги во тавче, зависно од масата што ја правите и неговата големина. За крај оставете една кора, покријте ја цела пита и ставете на 220 степени да се пече.

Кога ќе е иставете ја одозгра испрскајте ја со вода и испрскајте ја. По некое време ќе имате вкусна пита.

Пријатен доручек !

 

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.