Македонска филхармонија – „По патот на Фаринели„

1459

Славниот контратенор Јуриј Мињенко од Украина, доаѓа во Скопје кој на 16 мај, во четврток, со оркестарот на Филхармонијата и маестро Борјан Цанев зад диригентскиот пулт, ќе ги испее познатите барокни арии од Вивалди, Броски, Хендл, Корели, Глук…

Јуриј Мињенко денес важи за еден од најпознатите контратенори во Европа, кој настапува на сите престижни оперски сцени и со врвни диригенти!

Прочитајте ја приказната за контратенорите, во 16. и 17. век познати како кастрати, и слушајте магичен глас… и Бидете дел од концертот „По патот на Фаринели”, порачуваат од организаторот Македонска Филхармонија !

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.