Во продажба билетите за 21. ОФФ фест

27

Влезниците за 21. издание на традиционалниот ОФФ-Фест, што ќе се одржи од 1 до 4 јуни во Националната опера и балет и МКЦ, се веќе во продажба. Фестивалот годинава го сочинуваат осум концертни настапи и еден документарен филм. ОФФ-Фест 2022 ќе го отвори, на 1 јуни, извонредниот македонски етно состав Perija, како и маестралниот тандем на две наши исклучителни творечки фигури Dobrila & Dorian Duo, со домашна концертна премиера на музичкото ремек-дело, албумот „Апокриф“ (SJF Records, 2021). Мајсторството во изведбата на африканската кора што, во рамките на втората фестивалска вечер (2 јуни), ќе го сподели виртуозниот инструменталист Ballake Sissoko од Мали, во комбинација со рафинираниот пост-тропикализмичен звук на триото на гитаристот и композитор Lucas Santtana, еден од клучните и најжешки актери на бразилскиот нов бран, создаваат услови за беспрекорно музичко искуство. Третата фестивалска вечер (3 јуни) е резервирана за електро-психоделичниот музички огномет на колумбиските тропски велемајстори Los Pirañas. На овој настап ќе му претходи прикажувањето на ланската сензација – документарниот филм “The Rumba Kings”, посветен на конгоанската румба. Конечно, на 4 јуни, величенствената моќ и уникатната разновидност на италијанската пејачка Maria Mazzotta, ќе ја пресретне волшебната интерпретација на националниот музички стил на Зелено’ртските острови (Кабо Верде), популарната „морна“, од страна на една од најреномираните уметници што го истражуваат и чуваат ова огромно музичко наследство – Nancy Vieira. Фестивалот ќе го заклучи експлозивниот и фуриозен хајлајф фанк на многучлениот афробит колектив Santrofi од Гана.

Билетите за 21. ОФФест се достапни на билетарниците на НОБ и МКЦ, како и онлајн преку mktickets.mk.

Повеќе детали за фестивалот: www.offest.com.mk
Инфо за билетите: http://www.offest.com.mk/bileti.html

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.