“Жива е Македонија”, ново од Далчески

118

Најново остварување во фолк музиката е песната “Жива е Македонија”, која нѝ доаѓа од изведувач од дијаспората.
Станува збор за Зоран Далчески, охридски иселеник во Америка, кој по извесна пауза, ја сними оваа тема.
Текстот го напиша самиот тој и нема да остави никого рамнодушен. Музиката е на Златко Миладиноски, а е и снимена во неговото студио.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.