Нова анализа за невработени жени

39

Изработена е најнова анализа: „Неактивност на женско население (15- 64 години), по општини“.

Иако долгорочно се забележува тренд на зголемување на стапката на активност на жените од 51.7 проценти во 2017 година на 54.3 проценти во 2022 година, сепак стапката на женско активно население е значително пониска во однос на машко население кое изнесува 78.4 проценти.
На државно ниво, просекот на неактивно работоспособно женско население (возраст 15-64) во 2022 година изнесувал околу 45%, сепак, на општинско ниво, овие разлики се драстично поголеми. Така на пример, во одредени општини женското население во голем процент се изјаснува како неактивно и надминува 85 проценти. Оваа категорија вклучува жени кои не учествуваат на пазарот на труд, ниту се ангажираат во било какви облици на платен труд. Податоците од пописот покажуваат дека вкупниот број на работоспособни жени кои се неактивни на пазарот на труд изнесувал нешто повеќе од 273 илјади работоспособни жени во 2021 година, и претставува значајна социо-економска група за која е потребно дополнителна анализа.

До целосната анализа може да се пристапи овде.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.