ПОВИК за новинарска награда- тема загадување на воздухот

88

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во соработка со Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) распишува Јавен повик на тема: „Справување со загадувањето на воздухот – јакнење на јавната свест за проблемите и можните решенија”- како да се подигне свеста за постоечкиот проблем и најдобрите начините за негово решавање.

 Објавениот материјал треба да се достави до ЗНМ најдоцна до 26 ноември (петок) 2021 година. Останати критериуми и начини за аплицирање можете да најдете на следниот линк:

https://znm.org.mk/%d1%98%d0%b0%d0%b2%d0%b5%d0%bd-%d0%bf%d0%be%d0%b2%d0%b8%d0%ba-%d0%b7%d0%b0-%d0%b4%d0%be%d0%b4%d0%b5%d0%bb%d1%83%d0%b2%d0%b0%d1%9a%d0%b5-%d0%bd%d0%b0-%d0%bd%d0%b0%d0%b3%d1%80%d0%b0%d0%b4%d0%b0-%d0%b7-2/

Висината на парични награди (во денарска против вредност) е следна:

 Прва награда: 70.000 денари

 Втора награда: 50.000 денари

 Трета награда: 30.000 денари

 Проектот има за цел да ја зајакне координацијата меѓу сите одговорни страни  со цел да се надмине проблемот за загадување на воздухот.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.