„Распеано рибарче“ слави 25. роденден

43

Во понеделник и вторник на 15 и 16 април на големата сцена во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид ќе се одржи 25. издание на Детскиот музички фестивал „Распеано рибарче“
Годинава на петте приредби ќе бидат изведени 23 нови детски песни кои претендираат да станат хитови и да го најдат патот до детските срца. На сцената во танцовите кореографии заедно со триесетината изведувачи ќе се појават 100 деца.
Четири приредби се наменети за учениците од основните училишта а завршната приредба е во вторник од 19 часот.
Од самиот почеток до денес фестивалот се потпира на охридски млади изведувачи, автори на музика и текст,композитори, аранжери, кореографи и водители.
-Зад нас се над 500 изведени песни на кои времето не им може ништо и денес некои од нив се пеат а на сцената во хорот и танцовите групи магијата на јавниот настап и сцената ја осетиле близу 3000 деца. Има и такви кои со музиката на еден или друг начин уште се дружат. Без лажна скромност фестивалот „Распеано рибарче“ одамна е бренд, машинерија зад која стои пред сè големата љубов на организаторите, нераскинливата врска со поддржувачите, мирисот на носталгијата кон минатото и одамна зацртаниот пат кон иднината, велат организаторите.
Пред 26 години „Распеано рибарче“ го создаде сега покојниот Коле Петкуќески. Коле ја сакаше естрадата, иако по професија беше машински инженер, во срцето беше наклонет кон музиката, танцот, пеењето.
Фестивалот, годинава е финансиски поддржан од Министерството за култура и Општина Охрид. Зад овој проект се обединети како тим: Мери Димзовска, Милчо Јованоски, Јовица Каралиевски, Елизабета Здравеска и Димче Китрозоски.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.