Со поезија и цртежи прославен Втори Октомври

48

 

Паркот на уметноста во Капиштец опрославен роденденот на познатиот уметник и хуманист Живко Поповски Цветин со пригодна рецитација на поетот Горан Анчевски и шаховски натпревар со шампионот Димитар Илиевски.
Пред присутните, соседите и минувачите Цветин откри дека и оваа година е кандидиран за Нобелова награда за мир, како и им зборуваше за неодамнешната патувачка изложба во Италија Цвеќе на мирот во Италија, која заврши пред катедралата Дуомо во Милано. Воедно на овој настан беше одбележан и Втори Октомри светскиот ден за борба против насилството.

 

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.