Тера Мадре Салоне дел Густо: Конференции, работилници, дегустации, во знакот на регенерација на храната

26
Повеќе од 3000 земјоделци, готвачи и активисти за храна од 150 земји ќе се соберат во Торино, Италија од 22 до 26 септември 2022 година на Тера Мадре Салоне дел Густо, најголемиот меѓународен настан посветен на добрата, и чиста  храна. 
Програмата вклучува конференции, работилници за деца и семејства, интерактивни простори посветени на биодиверзитет, образование и застапување, како и работилници за вкус и состаноци за време на  вечерата. 
– Меѓународниот пазар е срцето на Тера Мадре Салоне дел Густо, место за средба на повеќе од 600 производители од целиот свет, каде посетителите на едно место ќе ја  откриваат извонредната гастрономска разновидност на секој континент, од прва рака. 
-Нашите изложувачи не се само трговци, туку амбасадори на добра и чиста  храна, меѓународни кампањи за Слоу Фуд; преку нивната неуморна работа тие го бранат биодиверзитетот, промовираат еколошки земјоделски практики, ја штитат плодноста на почвата, ја почитуваат благосостојбата на животните, ја намалуваат употребата на синтетички хемикалии и отфрлаат ГМО. Накратко, тие се живи примери за регенерација, велат организаторите. 
 
-На конференциите лекарите, авторите, филозофите, архитектите и професорите ќе се обидат да ги дефинираат врските помеѓу регенерацијата и системот на храна и да ги истражат потенцијалните одговори на климата, еколошките и социјалните итни случаи со кои се соочуваме. “Вие, јас, ние: да правиме разлика заедно” е конференција за да се истражи како граѓаните на светот можат да ја вратат вредноста на системот за храна преку нивниот секојдневен избор, хранејќи го светот на здрав начин и ослободувајќи се од токсичниот систем кој мисли исклучиво во условите на профитните маржи. Говорници се Раj Пател, економист и истражувач на политиката за храна; Рупа Марја, докторка на Универзитетот во Калифорнија и промотор на длабока медицина; Мајкл Мос, автор на ” Сол шеќер маснотии: Како прехранбените џинови не закачија” , и Корина Хокс, професорка и директорка во Центарот за политика за храна на Сити, Универзитетот во Лондон.
еб, житарки и брашно како симбол на општествената регенерација. Во просторот посветен на биолошката разновидност,  посетителите ќе најдат широк асортиман на леб и сите житарки што се користат за нивно производство: пченица, пченкарно брашно, маниока, ‘рж, булгур, просо, како и низа различни алатки кои се користат за нивно претворање во леб. Затоа што разновидноста не се сорти на зеленчук и готови производи, туку култури кои ги произведуваат и конзервираат, како и алатките што се користат за мелење, виткање и печење. Но, и значење на производите што ги правиме од житарки, од леб до кускус, тапиока и ињера.. . Не секој има загарантиран пристап до житариците, а стремежот кон промена тоа е моќен симбол на општествената регенерација.
Образовната градина Слоу Фуд отсекогаш имала иновативен пристап кон образованието за храна и вкус, заснован на повторно будење на сетилата на луѓето и нивно обучување да препознаваат различни аспекти на нашата храна, од фарма до вилушка. Заедно со Ботаничката градина во Торино, Слоу фуд подготвува градина со мандала, каде посетителите ќе можат да најдат синергична градина, урбана градина, цветен кревет за пермакултура, а во центарот, јадења од шума!
-Кујната Тера Мадре и Коалицијата за кафе за бавна храна. Во Кујната Тера Мадре посетителите можат да вкусат јадења од целиот свет за време на појадок, ручек и вечера, подготвени од Слоу Фуд Кукс Алијансата и други готвачи, додека посебен простор е посветен на Коалицијата за кафе на Слоу Фуд. До Кујната Тера Мадре, во интерактивниот простор ќе им биде овозможено на луѓето да научат како да солат аншоа, како да прават њоки, како да ферментираат зеленчук дома и многу повеќе.
-Работилница за вкус: Панорама на виното од Латинска Америка
 Работилниците за вкус се начин како преку дегустација, да се научи, да се прошири знаењето на луѓето додека се стимулираат сетилата и се слушаат приказните на луѓето кои стојат зад производите. Оваа работилница го слави фасцинантниот пристап кон производството на вино во Латинска Америка што произведува висококвалитетни вина преку одржливо, органско и биодинамично земјоделство, со членовите на Слоу Вајн Коалишн, меѓународната мрежа која ги обединува протагонистите од винскиот свет, обединети во нивната страст за добро и чисто вино.
– Област за активизам. Активностите за застапување и активизам се еден од столбовите на активноста на Слоу Фуд од нејзините почетоци, а движењето постојано се обидува да ги обликува јавните политики и да го привлече вниманието на темите кои сега се сериозно сфатени од владите, особено во врска со врската помеѓу производството на храна и околината. Во овој простор, луѓето ќе можат да откријат кампањи за Слоу Фуд на теми кои опфаќаат од опрашувачи до регулација на ГМО. Посетителите ќе бидат поканети да учествуваат и на креативни работилници организирани од Младинската мрежа на Слоу Фуд.
-Паркот Дора е уличен за уметничка турнеја. Регенерацијата на настанот започнува од неговата локација: Паркот Дора, голем парк надвор од центарот на градот  Торино, на местото на стара челичарница. Тој е моќен симбол за градот и за Тера Мадре, покажувајќи како екс-индустриските области можат да се трансформираат во зелени површини, за доброто на луѓето и на планетата. Уличната уметност во Паркот Дора е извонредна обиколка на муралите што ги красат ѕидовите на оваа пост-индустриска област, која започнува во црквата Сакро Волто и продолжува низ паркот од 400.000 квадратни метри, минувајќи низ каде што имало фабрики на Фиат и Мишелин, индустриски објекти кои исто така произведуваа метални работи на Моле Антонелиана, најпрепознатливата знаменитост во Торино. Ова е галерија на улична уметност што постојано се развива, каде што и локални и меѓународни уметници ги изложуваат своите дела.
-Средби за вечера: Жени готвачи и светот на тестенините. Овој настан е посветен на проектот Барби на Пастифицио Ди Мартино: дел од приходите од продажбата на тестенините Барби оди за Фуд фор Соул, меѓународна непрофитна организација посветена на промовирање општествено одговорни акции кои го подобруваат здравјето во нашите тела и на нашата планета. Меѓу присутните готвачи, Кристина Бауерман, единствената жена готвач со една Мишелин ѕвезда во Рим.
Кафе во кујната. Кафето не е само пијалок: тоа е мултифункционална состојка во кујната. Оваа работилница ќе ја води кулинарски експерт во Центарот за обука Лаваца и посетителите ќе можат да ги откријат тајните на целосното гастрономско искуство, почнувајќи од сложената мешавина на кафе на иТиера! од Куба.
Тера Мадре Салоне дел Густо е организиран од Слоу Фуд, регионот Пиемонт и градот Торино, со покровителство на Министерството за земјоделство, храна и шумарство, Министерството за еколошка транзиција и Анци. Настанот е овозможен со поддршка на компании кои веруваат во вредностите и целите на настанот, вклучувајќи ги и главните партнери:
Iren, Lavazza, Parmigiano Reggiano, Pastificio di Martino, QBA – Quality Beer Academy, Reale Mutua and UniCreditFondazione Compagnia di San Paolo, Fondazione CRT, Consulta delle Fondazioni di origine bancaria del Piemonte e della Liguria.
куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.