После дисквалификацијата од УС Опен, Ѓоковиќ со извинување – „Овој настан е лекција за моето растење и развој како играч и човечко суштество“

  566

   

  Нова Ѓоковиќ се извини откако беше дисквалификуван од УС Опен за удар со топка на линиски судија. Светскиот број 1 ја испушти златната шанса да го освои првиот сет на неговиот меч против Пабло Карењо Буста во неделата кога тој ја удри топката  a tаа удри една линиска судијка во грлото, која падна на земја од болка.

  Ѓоковиќ веднаш побрза да ѝ помогне, но по 10-минутната дискусија со претставниците на турнирот, тој беше исклучен од натпреварот и неговата шанса да ја освои четвртата титула на УС Опен едноставно восекунда пропадна.

  Ѓоковиќ не присуствуваше на прес-конференцијата по мечот, но се јави подоцна со објави изјава на Инстаграм.

  „Целата оваа ситуација ме прави навистина тажен и празен“. Проверив како се чувствува линискиот судија и според информациите што ги добив таа се чувствува добро, фала му на Бога. Исклучително жалам што ѝ предизвикав таков стрес. Толку несакано. Толку погрешно. Не го откривам нејзиното име за да ја почитувам нејзината приватност“.

  Судијата на турнирот Сорен Фримел рече дека тој немал „друга опција“ освен да го дисквалификува Ѓоковиќ, „врз основа на фактот дека топката беше удрена луто, несовесно, дека одеше директно на грлото на судијата“, иако му веруваше на 33-годишникот немал намера да му наштети.„Постојат два фактори, едниот е дејството и резултатот“, рече тој. „Акцијата – иако немаше намера – резултатот од удирање во судија на судијата и [нејзината] очигледна повреда е основниот фактор во процесот на донесување одлуки овде“.

  Ѓоковиќ во минатото имаше проблеми со својот темперамент, особено на АТП-финалето во 2016 година кога гневно удри топка што за малку ќе погодеше еден гледач. „Што се однесува до дисквалификацијата, треба да се свртам кон себе и да работам на моето разочарување и сето ова да го претворам во лекција за моето растење и развој како играч и човечко суштество“, напиша тој. „Се извинувам на турнирот @usopen и сите поврзани со моето однесување. Јас сум многу благодарен на мојот тим и семејството што ми беа гранитна поддршка и моите обожаватели што секогаш беа таму со мене. Ви благодарам и многу ми е жал“- се обрати на јавноста светскиот тенисер Ѓоковиќ.

  куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.