четврток 2 февруари, 2023

НОВ ФИЛМ: “Јанѕа” за Конески

На големо задоволство на нестрпливата публика, веќе се најавува премиера на долгоочекуваниот филм Јанѕа", работен според Дневникот на великанот Блаже Конески. Преку сторијата за Конески...

ЕКСКЛУЗИВНО СО РИСТО ЛИЈАКОВСКИ: Со октетот “Македонија” бевме славни како “Битлси”!

Некои се работи се поставени така што ќе останат вечно репер за убави нешта, за трајни вредности. Еден од нив е и "Октет Македонија",...

Кирил Ценевски во “Куќата на славните“ во Кинотеката на Македонија

По повод 80 години од неговото раѓање, на 28 јануари 1943 година, Кинотеката на Македонија, во „Куќа на славните“ – ѕидот на кој се...

На денешен ден е роден Тоше Проески, блескавата ѕвезда, љубовта на Македонија

На денешен ден е роден неповторливиот Тоше Проески, љубовта на Македонија. Тодор Тоше Проески (Прилеп, 25 јануари 1981 — Нова Градишка, 16 октомври 2007) е...

СИЛВИЈА ДИМИТРИЕВСКА ЛИУ: Среќна сум што сум кинеска снаа и со цело срце ја...

Стана кинеска снаа, но и извесен наш амбасадор меѓу двете култури, мост меѓу Македонија и Кина. Среќниот брак со Кинез ѝ донесе среќно семејство...

Концертот на Луис Бонила и Биг бендот, сѐ уште тема за раскажување…

(На фотографијата Луис Бонила и претседателот на ЗЏМ Гоце Стевковски) Волшебната енергија од новогодишниот концерт на ЗЏМ Биг бенд и Луис Бонила, пренесена низ апаратот...

Сите картотеки кои постојат во Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, се дигитализирани...

Сите картотеки кои постојат во Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“,  се дигитализирани и сочувани за наредните генерации. „Срцето на македонскиот идентитет – дијалектите, во...

ЃОЛЕ МАКСИМОВСКИ, УМЕТНИК ОД ВРВОТ: Мојот авторски албум “Holymood” е музиката што пее во...

Ѓоле Максимовски подготвува соло албум, информација која многумина ќе ја дочекаат со огромно задоволство и констатација дека редно е, по долгото искуство на сцената,...

СПЕКТАКУЛАРНО: Вечерва Луис Бонила ќе има концерт во Скопје!

Вечерва, среда (28 декември) во Филхармонијата новогодишен концерт ќе одржат американскиот џез- тромбонист по потекло од Костарика, Луис Бонила и Биг бендот на Здружението...

Одблиску со Александра Петровска – Во образованието се потребни кадри кои ќе се целосно...

Денешен наш соговорник е личност која одлично работи и делува во повеќе области и тоа како одделенски наставник, лиценциран директор, претседател на невладино здружение...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }