среда 23 јуни, 2021

Француски институт – Летен регионален онлајн универзитет од 21 до 25 јуни

Годинава, Францускиот институт во Скопје организира Летен регионален онлајн универзитет во духот на традиционалниот универзитет во Струга, педагошка обука која повеќе од 20 години обединува професори по француски...
video

Постпандемиско раздвижување – И кино „Милениум“ почнува повторно со работа

Од денес Градското кино „Милениум“ во Скопје ќе почне повторно со работа. На репертоарот се наоѓаат новиот дел од филмската сага „Брзи и бесни“, „Денови...

Грандиозниот проект „Големиот Чајковски“ ќе го отвори годинешното 61-во „Охридско лето“

Националната опера и Балет на Република Македонија свечено  ќе го отвори 61-то издание на фестивалот „Охридско лето“, на 12 јули на Античкиот театар во...

Во Народен театар Битола премиера на претставата “History of motherfuckers,,

Битолскиот театар на  прес конференција ја најави новата претстава, чија премиера ќе биде  на 17 и 18 јуни 2021, од 20 часот. Станува збор за...

„Танц фест Скопје 2021“ под мотото „Украдени движења“, oд денеска до 7 јуни

Под мотото „Украдени движења“ од денеска до 7 јуни ќе се одржи реномираниот фестивал за современ танц „Танц фест Скопје 2021“. По 17. пат,...

Промоција на книгата „НЕЗАДОВОЛНА”, од Ксенија Николова

Културно-информативниот центар-Скопје вечер од 19 часот ќе ја промовира книгата „Незадоволна” од Ксенија Николова на издавачката куќа „Култура“. – Романот раскажува приказна за потрагата по...

Вердијевата величествена опера „АИДА” , на отворено под ѕвездано небо

На 31 мај 2021, понеделник со почеток во 20:30 ч. на плоштадот „Мајка Тереза"  на платото пред Националната опера и балет, ќе се изведе операта „АИДА"  од Џузепе Верди, на отворено...

ЗНМ- коментарите на премиерот за документарецот на ИРЛ се непримерни

СООПШТЕНИЕ ОД ЗНМ -ЗДРУЖЕНИЕ НА НОВИНАРИ НА МАКЕДОНИЈА Здружението на новинарите на Македонија реагира на изјавите на премиерот Зоран Заев од последното интервју објавено во...

Признанијата „Златни објективи“ 2021, доделени на Коле Манев и Спасе Тасевски

Во дворот на кинотечното летно кино „Мирно лето“ вчера на режисерот Коле Манев и на монтажерот Спасе Тасевски им беа врачени годинешните „Златни објективи“....
video

Вечерва се отвора 11-тиот Филозофски филмски фестивал во Кинотека на Македонија

Со џез концерт на отворено и еден од најголемите класици на немиот филм ТОЛПАТА (THE CROWD) вечерва стартува 11-тото издание на Филозофскиот филмски фестивал....

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести

.td-container, .tdc-row { width: 1095px }