Анџелина Манго победи на Сан Ремо 2024

7

На 74. издание на фестивалот Сан Ремо победи младата Анџелина Манго со песната Ла ноиа ѝ го ќе ја претставува Италија во Малме, Шведска во мај.
Фестивалот траеше пет вечери и имаше неколку фаворити, меѓу кои Анџелина сепак не беше главниот.
Околу 30 уметници настапија во текот на петте вечери во познатиот театар „Аристон“ . Се гласаше преку фактор публика, радиото и новинарското жири.
Нашата земја како што е познато нема да учествува на Евровизија 2024.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.