Covid 19- Дали е безбедно да се носат децата на игралишта-што мислат педијатрите?

680

Децата не можат да играат на игралиштата без да ја допираат целата опрема. Истражувањата покажуваат дека коронавирусот може да живее на бакар до четири часа, картон околу еден ден, а на пластика и нерѓосувачки челик околу два до три дена . Колку е безбедно да се носaт децата на игралиште и што препорачуваат лекарите?

Мислењето на сите лекари е дека носењето на игралиште на децата не е баш безбедно затоа што децата не можат да се контролираат и тие се движат низ цело игралиште , не знаат дека треба да одржуваат оддалеченост со другите деца , допираат се и затоа е најважен пристапот на возрасните што ги носат за да им овозможат некоја безбедност.

Така, возрасните треба да го насичуваат детето д ане оди каде што има повеќе деца, на лизгалките да не се туркаат едни до други и да одржуваат растојание. Иако,ова е тешко сепак ќе мора да с енавикнуваме на оваа наметната нова реалност па и децата полека да ги навикнуваме.

Во разните студии на ова атема,сите с есогласни дека игралиштата за деца се токму наменети за социјализација и забава а треба сега да се пренаменат во места каде децата нема да комуницираат меѓу себе ,што е тешко и најмногу зависи од возрасните.

Затоа, лекарите препорачуваат повеќе одење на прошетки, семејни игри а помалку користење на овие места заради заштита на децата.

Но, дали е тоа можно, посебно за оние што живеат во згради? Сепак совеста на возрасните е најважниот дел од заштитата на децата и во овие услови, кои треба постојано да ги дезинфицираат рацете на децата и да внимаваат на одржување на дистанцата со другите деца.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.