Денеска почнува 18.издание на „Офф фест“

654

Стартува култниот „Офф фест“. На годинешното 18. издание на фестивалот. Ќе настапат музичари од девет различни држави, а некои од нив и во мешан состав.

Како што е веќе препознатливо за овој фестивал, во рамките на програмата ќе се прикажува и документарен филм со наслов „Блузот од мали“, во режија на Лутс Грегор.

Вечерва, 3 јуни во Македонската  опера и балет, фестивалот ќе се отвори со концертен настап на кралицата на харфата, Катрин Финч од Велс и сенегалскиот кора-мајстор Секу Кеита.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.