Почетна КУЛТУРА Литература Денеска започнува 31.издание на Саемот на книгата

Денеска започнува 31.издание на Саемот на книгата

821

Околу 70 издавачи од  Македонија, Унгарија, Србија, Косово, Албанија, Данска се дел од ова издание на Меѓународниот саем на книгата, кое ќе трае од 8. до 14. мај. Мотото на годинешново издание е кратко и моќно- „Читај“.

Свеченото отворање на 31. издание на Саем на книгата ќе се одржи денес (среда) почеток во 19:30 во ВИП Арена Борис Трајковски.

Влезница за Саемот на книга чини 30 денари, додека за организирани посети на ученици е 20 денари.

Работно време на саемот е од 10.00 до 20.00 часот, а и оваа година ЈСП воведе две бесплатни линии до Салата Борис Трајковски за полесен пристап на Саемот на книгата.

 

metropolis-big