ЏЕЗЕРИТЕ СТАРТУВААТ: “Jazz Nova”- прв концерт на Националниот џез оркестар

21

На 23 јануари, 2024 година, во просториите на Националната опера и балет, со почеток од 20 часот, својот прв концерт ќе го одржи Националниот џез оркестар.
Со овој концерт, кој ќе претставува еден вид симбиоза на биг бенд творештвото на истакнати македонски џез автори од повеќе генерации, свечено ќе биде одбележан почетокот на концертната сезона на Оркестарот. За месеците кои следат, новата национална установа подготвува внимателно избран репертоар кој ги следи актуелните трендови во џез музиката, но вклучува и изведби на џез класици од домашната, регионалната и светската џез сцена, како и гостувања на еминентни музички имиња.

Билетите може да се набават онлајн, на https://mktickets.mk/ .

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.