Ливерпул ќе биде домаќин на Евровизија 2023

24
 ЕБУ и Би-Би-Си денес откриваат дека Ливерпул е избран за град домаќин на 67. Избор за песна на Евровизија.
Големото финале на Изборот за песна на Евровизија 2023 година ќе се одржи во Ливерпул Арената во сабота на 13 мај, со полуфиналиња на 9 и 11 мај. БиБиСи, заедно со Европската радиодифузна унија (ЕБУ), ќе го организираат настанот следната година во консултација со UA:PBC, јавниот радиодифузен сервис на Украина. Ливерпул  во музичката историја е запишан и како  градот на “Битлси”.
Украина победи на Евровизија 2п22 но поради војната шоуто се сели кај второпласираната земја .
https://youtu.be/ijk0m0QZcWE
куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.