Наградата „Лирата на Орфеј“ во рацете на македонскиот поет Михајло Свидерски

517

Македонскиот поет Михајло Свидерски е годинашниот добитник на наградата „Лирата на Орфеј“ на престижниот меѓународен поетски фестивал „Орфеј“ во Пловдив, Бугарија. Наградата се доделува за песната „Јазикот“ за најдобра песна на фестивалот.

На фестивалот учествуваа поети од САД, Израел, Романија, Шпанија, Индија, Македонија, Бугарија, Албанија, Молдавија и Мароко.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.