сабота 20 јули, 2024
Почетна ЖИВОТ Ноќеска во три часот, почнува зимското сметање на времето-Стрелките еден час назад...

Ноќеска во три часот, почнува зимското сметање на времето-Стрелките еден час назад !

208

Ноќеска во три часот по полноќ почнува зимското сметање на времето. Затоа подгответе се за еден час повеќе за спиење, но од утре и пократок ден..

Секоја година последниот викенд од октомври има промени во сметањето на времето. Ноќеска во три часот по полноќ стрелките на часовникот се враќаат еден час назад т.е на два часот.  Иако имаме еден час повеќе за спиење, кратењето на денот и светлината знае да биде понкогаш тешко прифатлива за поединци.

Следна промена на времето ќе има последниот викенд од март кога почнува летното сметање на времето. Европскиот парламент на 4 март 2019 изгласа да биде укинато сезонското поместување на времето од 2021 година. Но, Советот на ЕУ засега нема донесно конечена одлука до кога ќе се поместуваат стрелките на часовникот.

Сезонското менување на времето, освен во Европа, се применува и во повеќето земји од Северна и Централна Америка, како и во повеќе други држави во светот. Промена на сметањето на времето нема во Јапонија, Кина, Јужна Кореја и во африканските земји.

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }