Почетна ЗАБАВА И МУЗИКА Медиуми и Шоу Бизнис Од денес, 8.септември, до 11. септември, четвртото издание на Skopje Light Art...

Од денес, 8.септември, до 11. септември, четвртото издание на Skopje Light Art District

33

Од денеска (8. септември) до сабота (11. септември), четвртото издание на Skopje Light Art District. Секоја вечер од 20:00 до 00:00 часот! На вкупно 15 локации, од шалтер салата на Пошта до Градскиот парк, 25 светлосни дизајнери и уметници по четврти пат на Скопје и скопјани ќе им ја претстават магијата на светлосната уметност.

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, директорот на ЈУ Универзална сала и извршен продуцент на фестивалот, Филип Аврамчев и уметничката директорка на SkLAD 2021, Александра Стратимировиќ, го најавија почетокот на 4-тото издание на меѓународниот фестивал на светлина, Skopje Light Art District.

– Четвртото издание на Меѓународниот фестивал на светлосната уметност Skopje Light Art District, меѓу скопјани попознат како Фестивалот на светлината, оваа година поради 30 годишнината од македонската независност, симболично започнува на 8-ми септември. Замислата на фестивалот е да внесе малку светлина и боја во секојдневието кое го сите го живееме и да ни ја покаже убавата, шареноликата страна на животот, изјави градоначалникот на Скопје, Шилегов на прес конференцијата по повод претстојното отворање на фестивалот.

Следете ја светлината. Преземете ја мобилната апликацијa:

https://apps.apple.com/us/app/sklad2021/id1581473681

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sk.sklad2021

metropolis-big