Перформансот „Актер – човек“ од Теа Беговска е победник во Словенија

1048

Интерактивниот независен театарски перформанс „Јас сум актер, човек“, авторски проект на Теа Беговска, е прогласен за најдобар во својата категорија на деветтиот Театарскиот фестивал во Постојна, Словенија. На гостувањето екипата отишла без денар помош од институциите.

На ова гостување отидовме во последен момент, никој не сакаше да не’ поддржи, иако тропнавме верувајте на многу врати. Добивме најразлични изговори, во последен момент известување за одлуки. Срам ми е да кажам низ што помина проектот-изјави Беговска

Читајте повеќе за режисерката,проектот и состојбие во културата во Македонија во нашето интервју со Теа Беговска.

Интервју со Теа Беговска -Го избрав потешкиот пат, но задоволството е поголемо   

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.