Почна “Џифони Македонија 2021”

184

Со италијанскиот филм „Гласбој“ во режија на Самуеле Роси, вечерва во 18 часот во киното „Фросина“ започнa 9. Филмски фестивал за деца и младинци Џифони. Ќе се одржува од 7 до 12 октомри во Скопје, на локациите во Кинотеката и во Младинскиот културен центар.
Темата на фестивалот годинава е „Подобрувајќи го светот.
Поздравнаа реч по повод отворањето кажаа рече Дарко Башески-директор на фестивалот Деа Крстевска Тамборини- програмски директор, Андреа Силвестри-амбасадорот на Италија во Македонија,
Јакопо Губитози-извршен директор на „Џифони Италија“, а директорот Клаудио Губитози од Џифони се обрати преку зум.
Фестивалот е поддржан од македонската Агенција за филм и Министерството за култура, Град Скопје, партнерот од Италија – „Џифони Експиериенс“ и Мисијата на ОБСЕ во Скопје.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.