Признанијата „Златни објективи“ 2021, доделени на Коле Манев и Спасе Тасевски

340

Во дворот на кинотечното летно кино „Мирно лето“ вчера на режисерот Коле Манев и на монтажерот Спасе Тасевски им беа врачени годинешните „Златни објективи“. Манев и Тасевски добија пригодни плакети и стилизирани значки.

Признанието „Златен објектив“ се доделува на филмски работници кои преку својот професионален ангажман придонеле за создавањето, развојот, промовирањето и популаризацијата на македонската кинематографија.

Управниот одбор на Кинотека, во состав Томислав Османли – претседател, Љупчо Коскаров, Влатко Галевски, Атанас Чупоски и Арсим Лесковица, ги избраа Коле Манев и Спасе Тасевски за годинешни добитници на признанието „Златен објектив“. Овие признанија Кинотеката на РС Македонија ги доделува секоја година по повод својот роденден, датумот на донесување на Законот за основање на Кинотеката на Македонија – 29 април, 1974 година.

Во чест на лауреатите во кино-салата беше прикажан филмот „Мост“ на Коле Манев.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.