27 мај 1703- На утоката на реката Нева основан Санкт Петербург

394

Рускиот цар Петар Велики, на утоката на реката Нева, во Балтикот, основа град, кој според него е наречен Санкт Петербург.

Со тоа име бил до 1914 година за потоа да го добие името Петроград до 1924 година , па новото име Ленинград, кое било во употреба било до 1992 година кога повторно на градот му  се враќа првото име Санк Петербург.

Градот бил престолнина на Царска Русија во период од 1712 до 1918 година.

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.