Верувале или не-Во Сан Франциско се наоѓа наjкривата и една од најубавите улици во светот

658

Lombard Street во американскиот град Сан Франциско не е само најкривата улица во светот, туку е една од најубавите.

Се наоѓа помеѓу улиците Hyde и Leavenworth и вреди повеќе од невообичаено. Всушност, колку чудно да звучи, осумте нејзините остри кривини во една делница се создадени за да ја направат побезбедна. Идејата е да се избегне брзото возење на автомобилите кои имаат агол од цели 27 степени. Кривата улица е околу 400 метри. Во него може да се патува само еднонасочно, а дозволената брзина е 8 километри на час. Конверзијата на улицата е направена уште во 1922 година и од тогаш таа е една од најпознатите во светот.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.