“Синедејс“ 2020, ќе го отвори првиот македонски филм за деца „Стела“

849

Од 18 до 24 септември, под протоколи на отворено, на 9 локации ќе се одржи филмскиот фестивал Синедејс. Бидејќи кината и театрите се уште остануваат затворени, градот Скопје одлучи цело Скопје да го направи кино.

Отворањето на годинешново издание ќе биде со првиот македонски долгометражен филм за деца „Стела“. Стела е приказна за едно 10 годишно дете кое при обидот за самоубиство, заради тоа што е  жртва на малтретирање во училиште, Стела(шарпланинка) е единствената која може да го спаси и да му ја обнови верата во животот.

Играат: Дејан Лилиж, Тони Михајловски, Петар Маниќ, Симеон Дамески и Христина Поповиќ.

Режија – Стојан Вујисиќ

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.