Словенија – “Дали можеме да ги научиме растечките мрежи да создаваат невронски гас “ е насловена изложбата на професорот Игор Кузмановски од Скопје

122

Во четврток, 24.11.2022 во 18:00 часот во Галеријата на Институтот за хемија о Љубљана,  ќе биде отворена ликовната изложба на Игор Кузмановски со наслов „Вештачка состојба на умот – Дали можеме да ги научиме растечките мрежи да создаваат невронски гас “

Игор Кузмановски е професор по хемија на Универзитетот во Скопје. Постдокторската обука ја завршил во Хемометриската лабораторија при Институтот за хемија. Неговата главна област на истражување е примената на алгоритми за вештачка интелигенција во хемијата. Во последните две години тој интензивно работеше на развојот на овој оригинален алгоритам за да може да се користи: за цртање и за репродукција на различни визуелни слики, вклучително и уметнички дела. Врз основа на ова истражување, тој откри процес на создавање и репродукција на слики со растечка мрежа на невронски гас.

Изложбата ќе биде поставена до 12.12.2022 година а нејзини куратори се Јиржи Кочица и Миха Сатлер.

Running Up That Hill – Kate Bush (1985) – YouTube

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.